"2026 წლისთვის მელიორაციის ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციისთვის ₾83 მლნ გამოიყო" - გიგლა თამაზაშვილი
შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორის განცხადებით, 2026 წლისთვის,  მელიორაციის ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციისთვის ბოლო წლების განმავლობაში უპრეცედენტო ოდენობის დაფინანსება - 83 მილიონი ლარი გამოიყო.„ასეთი მიდგომა და მხარდაჭერა დარგის მიმართ მნიშვნელოვან როლს შეიტანს კომპანიის განვითარებაში და მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს. ჩვენი მიზანია, გვქონდეს რაც შეიძლება მეტი გარანტირებულად გასარწყავიანებული ნაკვეთი. ეს  გულისხმობს ახალს ან/და განახლებულ სამელიორაციო ინფრასტრუქტურას, რაც  სარწყავი სისტემის სტაბილურ ფუნქციონირებას უზრუნველყოფს და ფერმერთა მოთხოვნას  სრულად დააკმაყოფილებს“, - აღნიშნა გიგლა თამაზაშვილმა.
მეთევზეობის, აკვაკულტურისა და წყლის ბიომრავალფეროვნების დეპარტამენტის უფროსი და დეპარტამენტის სპეციალისტი ტრაბზონში გამართულ კომიტეტის სხდომას დაესწრნენ
გარემოს ეროვნული სააგენტოს მეთევზეობის, აკვაკულტურისა და წყლის ბიომრავალფეროვნების დეპარტამენტის უფროსი მარინა მგელაძე და დეპარტამენტის სპეციალისტი გურანდა მახარაძე, ტრაბზონში, მეთევზეობის ცენტრალურ კვლევით ინსტიტუტში (SUMAE) გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF) რეგიონული პროექტის „მეთევზეობისა და ეკოსისტემაზე დაფუძნებული მართვა შავი ზღვისთვის (FishEBM BS)“ ფარგლებში გამართულ კომიტეტის  სხდომას  დაესწრნენ.სხდომის ფარგლებში, პროექტის მიერ გასულ წელს მიღწეული ძირითადი შედეგები, განხორციელების პროცესში გამოვლენილი გამოწვევები და მათი გადაჭრის მექანიზმები კომპლექსურად შეფასდა.მმართველმა კომიტეტმა მიმდინარე წლის სამუშაო გეგმა და შესაბამისი ბიუჯეტი დაამტკიცა. სხდომაზე აღინიშნა, რომ პროექტის მხრიდან გაგრძელდება საქართველოს ინსტიტუციური და ტექნიკური მხარდაჭერა, მდგრადი მეთევზეობისა და ეკოსისტემაზე დაფუძნებული მართვის პრინციპების დანერგვისა და გაძლიერების მიმართულებით.პროექტის მხარდაჭერით დაგეგმილია დემერსალური თევზის სახეობების და მოლუსკ რაპანის კვლევები, ასევე, ჰიდროაკუსტიკური კვლევის მეთოდების ჰარმონიზაციის მიმართულებით ტრენინგები და შავი ზღვის რეგიონულ ჭრილში ერთობლივი სამეცნიერო ექსპედიციების განხორციელება.აღნიშნული ღონისძიებები მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საქართველოში მეთევზეობის სექტორში მდგრადი პრინციპების გაძლიერებას,  საზღვაო რესურსების გრძელვადიან დაცვასა და რაციონალურ გამოყენებას
"ჩვენი მიზანია, მინიმალური დანაკარგებით მივაწოდოთ წყალი ფერმერებს და ადგილობრივ მოსახლეობას" - გიგლა თამაზაშვილი
შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალური დირექტორის, გიგლა თამაზაშვილის განცხადებით, გამართულ სარწყავ სისტემებზე მნიშვნელოვნად არის დამოკიდებული მოსავლის რაოდენობა, ხარისხის მაჩვენებელი და,  აქედან გამომდინარე, ფასიც.„თუ გვექნება უხვი მოსავალი, გვექნება დაბალი ფასები. სწორედ ამიტომ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს ამ დარგის განვითარებას.  დღევანდელი გლობალური გამოწვევების ფონზე, აქტუალური საკითხია წყლის რაციონალური გამოყენება ისეთი ქვეყნისთვისაც კი, როგორიც საქართველოა, ვგულისხმობ წყლის რესურსების სიმდიდრეს. ჩვენი მიზანია, მინიმალური დანაკარგებით მივაწოდოთ წყალი ფერმერებს და ადგილობრივ მოსახლეობას“, - აღნიშნა გიგლა თამაზაშვილმა.წყლის რაციონალურად გამოყენების საკითხზე საუბრის დროს, გენერალურმა დირექტორმა ხაზი გაუსვა მორწყვის სწორი სქემების დანერგვის მნიშვნელობასაც.
გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტმა ხე-ტყის უკანონო მოპოვება-ტრანსპორტირების 19 ფაქტი გამოავლინა
სამართალდარღვევები დაფიქსირდა კახეთში, ქვემო ქართლში, შიდა ქართლში, მცხეთა-მთიანეთში, იმერეთსა და სამეგრელო-ზემო სვანეთში.უკანონოდ მოპოვებული ხე-მცენარეებისგან დამზადებული საშეშე მასალისა და მრგვალი ხე-ტყის (მორი) უკანონო ტრანსპორტირებას სამართალდამრღვევები ავტოსატრანსპორტო საშუალებებით ახდენდნენ.ჯამში ამოღებულია დიდი ოდენობით სხვადასხვა სახეობის ხე-ტყე - 31 კუბურ მეტრზე მეტი მოცულობის საშეშე მერქანი და 13 ერთეული მრგვალი ხე-ტყე (მორი).მასალები, შემდგომი რეაგირების მიზნით, შესაბამის უწყებებში გადაიგზავნა. უკანონო ტყითსარგებლობასთან ბრძოლა დეპარტამენტისთვის პრიორიტეტია. 2025 წელს, ქვეყნის მასშტაბით გამოვლენილია უკანონო ტყითსარგებლობის 1912 ფაქტი.გარემოსდაცვითი სამართალდარღვევების პრევენციის, აღკვეთისა და გამოვლენის მიზნით, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის ეკიპაჟები ქვეყნის მასშტაბით 24 -საათიან უწყვეტ პატრულირებას ახორციელებენ და პრევენციულ ღონისძიებებს ატარებენ. მყისიერი რეაგირება ხდება სამინისტროს ცხელ ხაზზე (153) შემოსულ თითოეულ შეტყობინებაზეც. დეპარტამენტი აქტიურად იყენებს თანამედროვე ტექნოლოგიებს, გამკაცრებულია სანქციებიც.  სისტემური ღონისძიებების შედეგად, ბოლო წლებში უკანონო ტყითსარგებლობის ფაქტების კლება ფიქსირდება - ბოლო 5 წელიწადში ამ მიმართულებით სამართალდარღვევები 50%-ით შემცირდა.
"მელიორაციის სერვისები უფრო ხელმისაწვდომი და მარტივად მისაღები იქნება" - გიგლა თამაზაშვილი
შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორმა გიგლა თამაზაშვილმა კომპანიაში 2025 წელს განხორციელებულ ცვლილებებზე ისაუბრა.მან აღნიშნა, რომ განხორციელდა რიგი რეფორმები, რომლებიც მოიცავდა სტრუქტურულ რეორგანიზაციას და ისეთი მიმართულებების ჩამოყალიბებას, რამაც ფერმერებისთვის მაღალი ხარისხის სერვისების ეფექტიანი და სწრაფი მიწოდება უნდა უზრუნველყოს."გატარდა რეფორმები, რომლებიც სტრუქტურის აღდგენა-გადაწყობით დაიწყო. ახალ სტრუქტურაში პრიორიტეტად განისაზღვრა კომერციული მიმართულების ჩამოყალიბება, რათა მელიორაციის სერვისები უფრო ხელმისაწვდომი და მარტივად მისაღები გახდეს ფერმერებისთვის. მნიშვნელოვნად გაძლიერდა ინსპექტირების სამსახურიც, რომელიც მხოლოდ საირიგაციო წყლის უკანონო მოხმარების ფაქტებს კი აღარ გამოავლენს, არამედ, ინტენსიურად იმუშავებს ფერმერებთან და აუცილებელ ინფორმაციას დროულად მიაწვდის მათ“, - განაცხადა გიგლა თამაზაშვილმა.
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზერტში ტირიფონის მაგისტრალური არხი იწმინდება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაცია“, სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მოწესრიგების სამუშაოების ფარგლებში, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზერტში ტირიფონის მაგისტრალური არხის გაწმენდით სამუშაოებს ახორციელებს. არხის სიგრძე  დაახლოებით 2900 მეტრია.ჩატარებული სამუშაოები არხში წყლის შეუფერხებლად გადინებას შეუწყობს ხელს. შედეგად, წყლის მიწოდება გაუმჯობესდება ზერტის, კვარხითის, ბერშუეთის, სობისისა და ხურვალეთის სოფლების მოსახლეობას. საერთო ჯამში, წყალუზრუნველყოფილი იქნება, დაახლოებით, 800 ჰექტარი მიწის ფართობი.აღსანიშნავია, რომ შიდა ქართლში 2012-2025 წლებში განხორციელებული სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტების შედეგად, 20160  ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობია წყალუზრუნველყოფილი, სარწყავი წყლის მიწოდება 17 200 ჰექტარზე გაუმჯობესდა.
ლაშა დოლიძე თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს ოფისის კოორდინატორს სალიჰ ოზერს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს (TİKA) თბილისის საკოორდინაციო ოფისის კოორდინატორს სალიჰ ოზერს შეხვდა.შეხვედრაზე მხარეებმა სოფლის მეურნეობის მიმართულებით თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.„TİKA-სთან პარტნიორობა დარგის განვითარებისა  და თანამედროვე მიდგომების დანერგვისთვის მნიშვნელოვანია; თანამშრომლობა  ხელს შეუწყობს გამოცდილების გაზიარებასა და ერთობლივი პროექტების განხორციელებას“, - განაცხადა ლაშა დოლიძემ.„მოხარული ვარ, რომ საქართველოში სოფლის მეურნეობა ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებად არის განსაზღვრული.  აღნიშნული გარემოება მყარ საფუძველს ქმნის, რომ ორ მხარეს შორის ამ მიმართულებით თანამშრომლობა ეფექტიანად განვითარდეს“, - განაცხადა სალიჰ ოზერმა.შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ფიტოსანიტარიის, აკვაკულტურის, სამეცნიერო-კვლევითი და კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის მიმართულებით გამოცდილების გაზიარებისა და თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხებს.
"სახელმწიფო რთველის დროს ყურძნის შესყიდვის პროცესში ერთვება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, როდესაც მოსავალი ჭარბია" - ლევან მეხუზლა
სახელმწიფო რთველის დროს ყურძნის შესყიდვის პროცესში ერთვება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, როდესაც მოსავალი ჭარბია და კერძო სექტორიდან მასზე მოთხოვნა არ არის. შესაბამისად, სახელმწიფო კერძო სექტორთან კონკურენციაში არ შედის და მისი მიზანი ღვინის წარმოება არ არის. სახელმწიფოსთვის პრიორიტეტია ყურძენი არ დარჩეს ჩაუბარებელი და მევენახეები პრობლემების პირისპირ მარტო არ დარჩნენ. სწორედ მევენახე ფერმერების მხარდაჭერისთვის და არა ღვინის დასამზადებლად, რთველის პერიოდში, სახელმწიფო ჭარბ ყურძენს შეისყიდის, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, ლევან მეხუზლამ.2026 რთველისთვის დაგეგმილი ცვლილებებით, იმ შემთხვევაში, თუ სახელმწიფოს მოუწევს ჭარბი ყურძნის მიღება, დადგენილია სამი ფასი."აღნიშნული გადაწყვეტილების ერთადერთი მიზანი ხარისხიანი ღვინის წარმოების ხელშეწყობა და იმ მევენახეების მეტად დაფასებაა, ვინც ზრუნავს ვენახისა და ყურძნის ხარისხზე. სწორედ ყურძნის კონდიციურობისა და ხარისხიდან გამომდინარეა განსაზღვრული ყურძნის 3 განსხვავებული ფასი. აღნიშნულ მიდგომას სრულად იზიარებს ღვინის კერძო სექტორიც, რომელიც ორიენტირებულია ხარისხიანი ღვინის წარმოებაზე“ - განაცხადა ლევან მეხუზლამ.დაბალ ხარისხიანთან შედარებით, მაღალ ხარისხიან კონდიციურ ყურძენზე ფასის გაზრდა მევენახეებს აძლევს მოტივაციას, რომ მოიყვანონ ხარისხიანი მოსავალი, რომლისგანაც იწარმოება ხარისხიანი ღვინო.„აღნიშნული ცვლილებების აუცილებლობა განაპირობა მსოფლიო გლობალურ ბაზარზე ღვინის მოხმარების შემცირებამ და ბაზარზე მაღალმა კონკურენციამ - ქართული ღვინო აუცილებლად უნდა იყოს მაღალხარისხიანი. მეღვინეობის დარგის განვითარების გრძელვადიანი პერსპექტივისთვის, აუცილებელია უფრო მეტად ფასობდეს ხარისხიანი ყურძენი“ - განაცხადა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ.
გარემოს ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლები ქ. კაიროში, ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის პროგრამის ფარგლებში სამუშაო შეხვედრას დაესწრნენ
გარემოს ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლები ეგვიპტის არაბთა რესპუბლიკაში, ქ. კაიროში გამართულ ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის პროგრამის „ჰორიზონტი 2020 -ის“ ფარგლებში მიმდინარე პროექტის „MedEWSa - ხმელთაშუა და ევროპული საპროგნოზო და ადრეული გაფრთხილების სისტემები ბუნებრივი საფრთხეების წინააღმდეგ“  კონსორციუმის წევრი ორგანიზაციების ყოველწლიურ შეხვედრას დაესწრნენ.შეხვედრაზე მონაწილეებმა მათ მიერ წყალდიდობებისა და მეწყერების საფრთხეებთან მიმართებაში განხორციელებული, მიმდინარე და დაგეგმილი აქტივობები განიხილეს. მხარეებს შორის აღნიშნული საფრთხეების მონიტორინგისა და მართვის მიმართულებით მოხდა ცოდნის და გამოცდილების გაზიარება.პროექტის მიზანს ევროპის, ხმელთაშუა ზღვასა და აფრიკის რეგიონებში კლიმატის ცვლილებით გამწვავებული სტიქიური მოვლენების მიმართ ადრეული შეტყობინების სისტემების გაუმჯობესება, ასევე, სამთავრობო და სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების შესაძლებლობების გაძლიერება წარმოადგენს.აღსანიშნავია, რომ პროექტის „MedEWSa - ხმელთაშუა და ევროპული საპროგნოზო და ადრეული გაფრთხილების სისტემები ბუნებრივი საფრთხეების წინააღმდეგ“ ფარგლებში, გარემოს ეროვნული სააგენტო სლოვაკეთის ჰიდრომეტეოროლოგიის ინსტიტუტთან თანამშრომლობს. შესაბამისად, შერჩეულია საპილოტე არეალები თბილისსა და სლოვაკეთის ქალაქ კოშიცეში, სადაც იგეგმება წყალდიდობებისა და მეწყერების საფრთხეების მონიტორინგის და ადრეული შეტყობინების სისტემის დანერგვა.
სოფელ კარალეთში ფრინველთა ორი არალეგალური სასაკლაო გამოვლინდა - სეს
სურსათის ეროვნული სააგენტოს (სეს)  შიდა ქართლის დეპარტამენტის ინსპექტორებმა გორის მუნიციპალიტეტში ფრინველთა ორი არალეგალური სასაკლაო გამოავლინეს.სოფელ კარალეთში მდებარე შპს ,,კარა 1980-სა“ და ინდმეწარმე ნ. გ.-თან განხორციელებული არაგეგმური ინსპექტირების შედეგად დადგინდა, რომ ბიზნესოპერატორები საქმიანობდნენ ეკონომიკურ საქმიანობათა რეესტრში რეგისტრაციისა და სააგენტოსაგან მინიჭებული სავალდებულო აღიარების გარეშე. ორივე ობიექტზე გამოვლინდა კრიტიკული შეუსაბამობები, შპს ,,კარა 1980-ში“ დაილუქა საეჭვო წარმომავლობის მწყერის ხორცი, ხოლო ინდმეწარმე ნ. გ.-ის სასაკლაოზე - ქათმის ხორცი.გამოვლენილ დარღვევებზე გატარდა კანონმდებლობით გათვალისწინებული ღონისძიებები - ბიზნესოპერატორები დაჯარიმდნენ და შეუსაბამობების აღმოფხვრამდე შეუჩერდათ საწარმოო პროცესი.სურსათის ეროვნული სააგენტო მოუწოდებს ბიზნესოპერატორებს, დროულად გაიარონ აღიარებისთვის სავალდებულო პროცედურები და სურსათის წარმოება/გადამუშავება/რეალიზაციის დროს დაიცვან უვნებლობის მოთხოვნები.