გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა ავალიანმა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ირმა აფხაზავასთან და აჭარის ლაბორატორიული კვლევითი ცენტრის ახალ ხელმძღვანელ ლევან სიხარულიძესთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.ლაშა ავალიანმა ლაბორატორიის ახალ ხელმძღვანელს წარმატებები უსურვა და აღნიშნა, რომ აქტიური თანამშრომლობა ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობის სფეროში კვლევების ხარისხისა და სერვისების გაუმჯობესებას.შეხვედრა სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიაში გაიმართა.მხარეებმა აგრარული დარგის განვითარებისთვის საერთაშორისო სტანდარტის კვლევებზე წვდომის მნიშვნელობაზე გაამახვილეს ყურადღება. საუბარი შეეხო კვლევის უკვე დანერგილ მეთოდებს და არსებულ საჭიროებებს.აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ირმა აფხაზავამ, თევზის დიაგნოსტიკისა და კვლევის მიმართულების განვითარების გარდა, რეგიონში თაფლის მიმართულებით კვლევების გაძლიერების საჭიროებაზე ისაუბრა. აღნიშნულ ინიციატივაზე სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის დირექტორმა, ირაკლი გულედანმა მზაობა გამოთქვა. ლაბორატორიის დირექტორის განცხადებით, სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორია თაფლის მიმართულებით კვლევების განვითარებაში სრულ მხარდაჭერას გაუწევს აჭარის ლაბორატორიულ კვლევითი ცენტრს.შეხვედრის ფარგლებში სტუმრებმა სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორია დაათვალიერეს და კვლევების მეთოდოლოგიაზე მიიღეს ინფორმაცია.
პროექტს “შეღავათიანი აგროკრედიტი” ახალი ფინანსური ინსტიტუტი სს „ზირაათ ბანკი საქართველო” დაემატა. შესაბამის ხელშეკრულებას ხელი სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა ზურაბ გოზალიშვილმა და სს „ზირაათ ბანკი საქართველოს“ გენერალურმა დირექტორმა თურგუთ გულჯიჰანმა მოაწერეს ხელი.პროექტს „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ სოფლის განვითარების სააგენტო 2013 წლიდან ახორციელებს. პროექტში 14 საფინანსო ორგანიზაციაა ჩართული.შეღავათიანი აგროკრედიტი გაიცემა სოფლის მეურნეობის პირველადი წარმოების, გადამამუშავებელი, შენახვა-რეალიზაციისა და პროექტით გათვალისწინებული სხვა მიზნობრიობით, როგორც ძირითადი, ისე საბრუნავი საშუალებებისთვის.2013-2025 წლებში პროექტის „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ ფარგლებში, 50,000-ზე მეტ ბენეფიციარზე 8.2 მილიარდ ლარამდე შეღავათიანი აგროკრედიტია გაცემული; სახელმწიფოს თანადაფინანსება 1.3 მლრდ ლარზე მეტია.
სურსათის ეროვნული სააგენტოს (სეს) აჭარის დეპარტამენტის ინსპექტორებმა, ღვინის ეროვნული სააგენტოს უფლებამოსილ პირებთან ერთად, ბათუმში, აგრარული ბაზრის ტერიტორიაზე გამოავლინეს საბითუმო სარეალიზაციო ობიექტი, რომელიც გაურკვეველი წარმომავლობის ალკოჰოლურ სასმელებს აფასოებდა და რეალიზაციას ახდენდა ეტიკეტირების გარეშე."სახელმწიფო კონტროლის შედეგად დადგინდა, რომ ინდმეწარმე ს. ხ. (მის: მაიაკოვსკის N4) საქმიანობდა საქართველოში წარმოებული და სამომხმარებლო ტარაში დაფასოებული ყურძნისეული წარმოშობის ალკოჰოლიანი სასმლის შესაბამისობის სერტიფიკატისა და ეკონომიკურ საქმიანობათა რეესტრში რეგისტრაციის გარეშე. ამასთანავე, ინდმეწარმემ ვერ წარმოადგინა მიკვლევადობის დამადასტურებელი საჭირო დოკუმენტაცია.ღვინის ეროვნული სააგენტოს სპეციალისტებმა, სხვადასხვა მაჩვენებელზე ლაბორატორიული კვლევის მიზნით, სასმლის სამი ნიმუში აიღეს.კანონმდებლობის შესაბამისად, გამოვლენილი დარღვევების გამო, ინდმეწარმე დაჯარიმდა და გამოსწორებამდე შეუჩერდა საქმიანობის უფლება,"-ნათქვამია სეს-ის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის ქვემო ქართლის რეგიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა სამართალდარღვევები რუსთავსა და გარდაბნის მუნიციპალიტეტში გამოავლინეს.რუსთავში, მტკვრის მარჯვენა სანაპიროზე მოქალაქემ უკანონოდ მოიპოვა 100 კუბური მეტრი მოცულობის ქვიშა. სამართალდარღვევის შედეგად, გარემოსთვის მიყენებული ზიანი 1800 ლარზე მეტია. ფაქტი სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს შეიცავს; მასალები, შემდგომი რეაგირების მიზნით, შესაბამის უწყებაში გადაიგზავნა.სოფლების - ნაზარლოსა და ახალი სამგორის მიმდებარედ კი, სამართალდამრღვევებმა სპეციალური ტექნიკის გამოყენებით, უკანონოდ მოიპოვეს 30 კუბური მეტრი მოცულობის ქვიშ-ხრეში და 15 ტონა თიხა-თაბაშირი (საგაჯე ნედლეული). გარემოსთვის მიყენებული ზიანის ჯამური ოდენობა დაახლოებით 1000 ლარია.წიაღისეულის უკანონო მოპოვებით გარემოს დიდი ზიანი ადგება. მაგალითად, ქვიშა-ხრეშის უკანონო მოპოვების შედეგი შეიძლება იყოს: მდინარის კალაპოტების დეფორმირება, ნაპირების ჩამონგრევა, ნიადაგის ეროზია, ასევე, დასახლებული პუნქტების დატბორვა, წარეცხვა, წყლის დონის კლება, ეკოსისტემების განადგურება.გარემოსთვის ზიანის მიყენების პრევენციის, ბუნებრივი რესურსების დაცვისა და სამართალდარღვევების მინიმუმამდე დაყვანის მიზნით, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის ეკიპაჟები ქვეყნის მასშტაბით 24-საათიან უწყვეტ პატრულირებას ახორციელებენ და სამინისტროს ცხელ ხაზზე (153) შემოსულ თითოეულ შეტყობინებაზე მყისიერ რეაგირებას ახდენენ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეებმა ლაშა ავალიანმა და ლაშა დოლიძემ მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის ფერმერული მეურნეობების განვითარების საკითხებზე მესაქონლე ფერმერებთან, ხორცის იმპორტიორებთან და რეალიზატორებთან სამუშაო შეხვედრა გამართეს.შეხვედრაზე მხარეებმა სექტორში არსებული ძირითადი გამოწვევები, შიდა და საექსპორტო ბაზრებზე არსებული მდგომარეობა, სახელმწიფო პროგრამების განვითარების პერსპექტივები, ხელოვნური განაყოფიერების ხელშეწყობის, საძოვრებზე ხელმისაწვდომობისა და ჯიშური მრავალფეროვნების გაუმჯობესების საკითხები განიხილეს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის ხორცისა და ცოცხალი მოზარდი საქონლის დეფიციტს, ასევე, ცოცხალი პირუტყვის მომარაგებასთან დაკავშირებულ გამოწვევებს.ლაშა ავალიანის განცხადებით, მესაქონლეობის სექტორის მხარდაჭერა სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში გაგრძელდება. იგეგმება არსებული პროგრამების მოდერნიზება და მათი მეტად მორგება ფერმერების ინტერესებზე.„სექტორის წარმომადგენლებისგან მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, სამინისტრო დაიწყებს იმ ნაბიჯებზე მუშაობას, რომლებიც დარგის გაძლიერებას შეუწყობს ხელს. რეგულარულ რეჟიმში მოვისმენთ მოსაზრებებს და პოზიციებს. ეს უზრუნველყოფს, რომ სამომავლო გადაწყვეტილებები წინასწარ იყოს შეთანხმებული და სექტორის ინტერესებზე მაქსიმალურად მორგებული“, - აღნიშნა ლაშა ავალიანმა.ფერმერებმა ყურადღება გაამახვილეს მცირე ფერმერული მეურნეობების განვითარების აუცილებლობაზე და აღნიშნეს, რომ სახელმწიფოს მხრიდან მხარდაჭერა ამ მიმართულებით კრიტიკულად მნიშვნელოვანია.გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი გიორგი იაკობაშვილი და შესაბამისი დეპარტამენტების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„მეღვინეობის დარგში დაგეგმილი ყველა რეფორმის მიზანია, მსოფლიო ღვინის ბაზარზე არსებული მძაფრი კონკურენციის პირობებში, ქართულმა ღვინომ კონკურენცია გაუწიოს მეღვინეობით სახელგანთქმულ ისეთ ქვეყნებს, როგორებიცაა საფრანგეთი, იტალია, ესპანეთი და ე.წ. „ახალი ქვეყნების“ ღვინოებს. დარგის გრძელვადიანი განვითარების პერსპექტივისთვის, ორიენტაცია აუცილებლად უნდა ავიღოთ ხარისხზე და არა რაოდენობაზე. წელიწადის ამ დროს, თებერვლის ბოლოდან, მიმდინარეობს ვენახების ფორმირება. მევენახეებმა უკვე უნდა უნდა გაითვალისწინონ დაგეგმილი ცვლილებები“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლამ 2026 წლის რთველის დროს ყურძნის ხარისხის მიხედვით დიფერენცირებული სამი ფასის დაწესების საკითხზე საუბრის დროს.ლევან მეხუზლამ ხაზი გაუსვა, რომ სახელმწიფოს, მევენახეების ინტერესების დაცვის გათვალისწინებით, უწევს ჩაიბაროს ის ჭარბი ყურძენი, რომელზეც კერძო სექტორის მხრიდან არ არის მოთხოვნა.„გასულ წლებში იყო შემთხვევები, როდესაც ჩასაბარებელი ყურძნის შაქრიანობა 14-15% იყო, რაც ძალიან ცუდი მაჩვენებელია. ასეთი ყურძენი სპირტის საწარმოებლადაც კი ნაკლებად გამოსადეგია. წელს შემოგვაქვს საღვინე ყურძნის შაქრიანობის მინიმალური ზღვარი - 17%, რომლის ქვემოთ, ყურძენი შეფასდება არასაღვინედ, როგორც ჰიბრიდი და ჩაბარდება ძალიან დაბალ ფასად. კონდიციურ და არაკონდიციურ ყურძენს შორის ფასთა სხვაობა, მევენახეებისთვის დამატებითი მოტივაციაა, აწარმოონ ხარისხიანი ყურძენი, რაშიც გასული წლის რთველმაც დაგვარწმუნა, როდესაც დაწესებული იყო ხარისხის მიხედვით ორი განსხვავებული ფასი და მევენახეების დიდი უმრავლესობა შეეცადა ყურძნის მოსავალი საჭირო კონდიციამდე მიეყვანა“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ.2026 წლის რთველის დროს, ჭარბი მოსავლის შემთხვევაში, თუ კერძო სექტორი არ გამოხატავს ყურძნის შესყიდვის ინტერესს, სახელმწიფოს მხრიდან 1 კგ ყურძნის შესასყიდად განისაზღვრა შემდეგი ფასები:,,ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონით ნებადართული ვაზის ჯიშებისგან მოწეული ყურძენი: შაქრიანობა აღემატება 20%-ს - 1,30 ლარი; შაქრიანობა 17%-დან-20%-მდე - 80 თეთრი, შაქრიანობა არ აღემატება 17-%-ს - 30 თეთრი;რაც შეეხება საფერავს: შაქრიანობა აღემატება 22%-ს - 1,50 ლარი, შაქრიანობა 17%-დან - 22%-მდე - 90 თეთრი, შაქრიანობა არ აღემატება 17-%-ს - 30 თეთრი.
„ღვინის მწარმოებლებმა კარგად იციან ხარისხიანი ღვინის წარმოებისთვის რამდენად მნიშვნელოვანია ვაზის ნერგების ხარისხი, გაშენების ექსპოზიცია, ნიადაგის შემადგენლობა, ვაზის ჯიშებს. კომერციული ვენახების გაშენების დროს, ყველაფერი უნდა შეესაბამებოდეს იმ სტანდარტს, რაც საშუალებას იძლევა, მივიღოთ ხარისხიანი ყურძნის მოსავალი და შესაბამისად, ხარისხიანი ღვინო. თუ ამ ყველაფერს მეწარმე გაითვალისწინებს, მას არ შეექმნება გაშენების თანხმობის მიღებაში დაბრკოლება. მსოფლიო გლობალურ ბაზარზე ღვინის მოხმარების კლების და ბაზარზე არსებული მაღალი კონკურენციის ფონზე, ეს არის ერთადერთი გზა, რომ მოხდეს უმაღლესი ხარისხის პროდუქტის წარმოება“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ ლევან მეხუზლამ.საქართველოს პარლამენტმა „ვაზისა და ღვინის შესახებ“ კანონში ცვლილებებს პირველი მოსმენით მხარი უკვე დაუჭირა. ცვლილებებით თანახმად, კანონს ემატება ნორმა, რომლითაც განისაზღვრება ვენახის გაშენებაზე თანხმობის ცნება, რაც განიმარტება შემდეგნაირად: საჯარო სამართლის იურიდიული პირის, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული დოკუმენტი, რომელიც ფიზიკურ ან/და იურიდიულ პირს აძლევს უფლებას გააშენოს სამეწარმეო ვენახი. ცვლილებების მიზანია ხარისხიანი, კონკურენტუნარიანი ყურძნისეული წარმოშობის ალკოჰოლიანი სასმელების წარმოების, ასევე, რეალიზაციისათვის აუცილებელი ადგილობრივი და საერთაშორისო ბაზრების მოთხოვნათა გათვალისწინების ხელშეწყობა.ლევან მეხუზლას განცხადებით, ვენახების გაშენებაზე თანხმობის გაცემის პრაქტიკა დანერგილია და მოქმედებს ევროკავშირის ყველა ღვინის მწარმოებელ ქვეყანაში.ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ ვენახის გაშენებაზე თანხმობა უფასოდ გაიცემა.ვენახების გაშენების ნებართვის აღება მოუწევს იმ მხოლოდ პირებს, რომლებიც გეგმავენ კომერციულ საქმიანობას და არ ეხება მათ, ვინც ვენახის გაშენებას პირადი მოხმარებისთვის აპირებს.
სურსათის ეროვნული სააგენტოს იმერეთის დეპარტამენტის ინსპექტორებმა ზესტაფონსა და საჩხერეში ფრინველთა არალეგალური სასაკლაოები გამოავლინეს. ჩატარებული არაგეგმური ინსპექტირების შედეგად დადგინდა, რომ ინდმეწარმეები თ. გ. (მის: სოფ. ცხრაწყარო, ზესტაფონის მუნიციპალიტეტი) და ი. ზ. (მის: სოფ. ჭალა, საჩხერის მუნიციპალიტეტი) სააგენტოსაგან მინიჭებული სავალდებულო აღიარებისა და ვეტერინარული ზედამხედველობის გარეშე კლავდნენ ფრინველს.ორივე ობიექტზე გამოვლინდა კრიტიკული შეუსაბამობები; ი. ზ.-ს არალეგალურ სასაკლაოზე დაილუქა ვეტერინარული ზედამხედველობის გარეშე დაკლული 100 კილოგრამზე მეტი ფრინველის ხორცი. ინდმეწარმეები დაჯარიმდნენ და, შეუსაბამობების გამოსწორებამდე, საწარმოო პროცესი შეუჩერდათ.სურსათის ეროვნული სააგენტო არალეგალური საწარმოებისა და სასაკლაოების გამოვლენას მთელი საქართველოს მასშტაბით განაგრძობს. შედეგების შესახებ საზოგადოებას ინფორმაცია მყისიერად მიეწოდება.
შპს „საქართველოს მელიორაციის“ გენერალურმა დირექტორის განცხადებით, 2026 წლისთვის, მელიორაციის ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციისთვის ბოლო წლების განმავლობაში უპრეცედენტო ოდენობის დაფინანსება - 83 მილიონი ლარი გამოიყო.„ასეთი მიდგომა და მხარდაჭერა დარგის მიმართ მნიშვნელოვან როლს შეიტანს კომპანიის განვითარებაში და მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს. ჩვენი მიზანია, გვქონდეს რაც შეიძლება მეტი გარანტირებულად გასარწყავიანებული ნაკვეთი. ეს გულისხმობს ახალს ან/და განახლებულ სამელიორაციო ინფრასტრუქტურას, რაც სარწყავი სისტემის სტაბილურ ფუნქციონირებას უზრუნველყოფს და ფერმერთა მოთხოვნას სრულად დააკმაყოფილებს“, - აღნიშნა გიგლა თამაზაშვილმა.
გარემოს ეროვნული სააგენტოს მეთევზეობის, აკვაკულტურისა და წყლის ბიომრავალფეროვნების დეპარტამენტის უფროსი მარინა მგელაძე და დეპარტამენტის სპეციალისტი გურანდა მახარაძე, ტრაბზონში, მეთევზეობის ცენტრალურ კვლევით ინსტიტუტში (SUMAE) გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF) რეგიონული პროექტის „მეთევზეობისა და ეკოსისტემაზე დაფუძნებული მართვა შავი ზღვისთვის (FishEBM BS)“ ფარგლებში გამართულ კომიტეტის სხდომას დაესწრნენ.სხდომის ფარგლებში, პროექტის მიერ გასულ წელს მიღწეული ძირითადი შედეგები, განხორციელების პროცესში გამოვლენილი გამოწვევები და მათი გადაჭრის მექანიზმები კომპლექსურად შეფასდა.მმართველმა კომიტეტმა მიმდინარე წლის სამუშაო გეგმა და შესაბამისი ბიუჯეტი დაამტკიცა. სხდომაზე აღინიშნა, რომ პროექტის მხრიდან გაგრძელდება საქართველოს ინსტიტუციური და ტექნიკური მხარდაჭერა, მდგრადი მეთევზეობისა და ეკოსისტემაზე დაფუძნებული მართვის პრინციპების დანერგვისა და გაძლიერების მიმართულებით.პროექტის მხარდაჭერით დაგეგმილია დემერსალური თევზის სახეობების და მოლუსკ რაპანის კვლევები, ასევე, ჰიდროაკუსტიკური კვლევის მეთოდების ჰარმონიზაციის მიმართულებით ტრენინგები და შავი ზღვის რეგიონულ ჭრილში ერთობლივი სამეცნიერო ექსპედიციების განხორციელება.აღნიშნული ღონისძიებები მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საქართველოში მეთევზეობის სექტორში მდგრადი პრინციპების გაძლიერებას, საზღვაო რესურსების გრძელვადიან დაცვასა და რაციონალურ გამოყენებას
8 მაისი საქართველოში ღვინის ეროვნულ დღედ გამოცხადდა
"2026 წლის რთველის დროს კიდევ უფრო დაფასდება ის მევენახე, ვინც ყურძნის ხარისხსა და კონდიციურობაზე იზრუნებს"
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები ლაშა დოლიძე და ლაშა ავალიანი ჩაის სექტორის წარმომადგენლებს შეხვდნენ