2025 წელს 3056.52 ჰა ქარსაფარი ზოლის ინვენტარიზაცია იგეგმება - სამინისტრო
ქარსაფარი ზოლების (მინდორდაცვითი) ინვენტარიზაციის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, 2025 წლისთვის დაგეგმილი საინვენტარიზაციო სამუშაოები დაიწყო. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ავრცელებს. უწყების ინფორმაციით, ამ ეტაპზე, გორის მუნიციპალიტეტში მიმდინარეობს ქარსაფარი (მინდორდაცვითი) ზოლების ინვენტარიზაციისა და მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს მონიტორინგის სამმართველოს თანამშრომლების მიერ ინსპექტირების პროცესი.სააგენტოს თავმჯდომარე გიორგი მიშელაძე ჩატარებულ სამუშაოებს გაეცნო და ინვენტარიზებული ქარსაფარი ზოლები რამდენიმე ლოკაციაზე დაათვალიერა.პროგრამის ფარგლებში, მიმდინარე წელს გათვალისწინებულია ჯამში 3056.52 ჰექტარი ქარსაფარი ზოლის ინვენტარიზაცია თიანეთის (112.82 ჰა), მცხეთის (755.2 ჰა), ხაშურისა (459.28 ჰა) და გორის (1729.22 ჰა) მუნიციპალიტეტებში. გარდა თიანეთისა, ყველა მუნიციპალიტეტი ქარის სიძლიერის მიხედვით I კატეგორიას განეკუთვნება, რაც ნიშნავს, რომ გაბატონებული ქარები აქ ნიადაგის ძლიერ გამოფიტვას იწვევენ.2021-2024 წლებში 12 მუნიციპალიტეტში ინვენტარიზებულია 6675.53 ჰა ქარსაფარი ზოლი, აღწერილია ქარსაფრების ფაქტობრივი მდგომარეობა, მერქნიანი მცენარეების სახეობრივი შემადგენლობა, რაოდენობრივი და ხარისხობრივი მახასიათებლები. ამ ეტაპისთვის ქარსაფრის სტატუსით საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში რეგისტრირებულია 4064.93 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთი, რეგისტრაციის პროცესი გრძელდება.
"ბოლო 8 თვის განმავლობაში, საქართველოდან $93.1 მლნ-ის ღირებულების თხილის ექსპორტი განხორციელდა"- სამინისტრო
2024 წლის 1 აგვისტოდან 2025 წლის 26 მარტის ჩათვლით პერიოდში, საქართველოდან 15.0 ათასი ტონა თხილია ექსპორტირებული. ამის შესახებ ინფორმაციას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ავრცელებს.ექსპორტირებული თხილის ღირებულება 93.1 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. თხილის საშუალო საექსპორტო ფასი, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით,  15%-ით გაიზარდა და 6.23 $/კგ შეადგინა.ექსპორტი, ძირითადად, ევროკავშირის ბაზრებზე - იტალიაში, ესპანეთში, გერმანიაში, საფრანგეთში, პოლონეთში, ჩეხეთში, განხორციელდა. გარდა ევროკავშირის ქვეყნებისა, ექსპორტი განხორციელდა სომხეთში, ჩინეთში, თურქეთში, ისრაელში, რუსეთში, უკრაინაში.გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ექსპორტირებული თხილის მოცულობა 2.6 ათასი ტონით (21%-ით), ხოლო ღირებულება - 25.9 მლნ აშშ დოლარით (39%-ით) გაიზარდა.
2024 წელს, პროგრამის „დანერგე მომავალი" ფარგლებში, ზეთისხილის ბაღების გაშენება 706 ჰექტარზე სოფლის განვითარების სააგენტოს მიერ თანადაფინანსებულია 8.6 მლნ ლარით. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ავრცელებს.უწყების ცნობით, 2015 წლიდან დღემდე, სახელმწიფოს მიერ ზეთისხილის ბაღების გაშენება 3 ათას ჰექტარზე მეტ ფართობზე დაფინანსდა. სრული ინვესტიცია 32 მლნ ლარზე მეტია, მათ შორის სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 20 მლნ ლარს აღემატება.
ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ქალაქ ჩენგდუში ღვინისა და საკვების საერთაშორისო გამოფენა The  China Food & Drinks Fair ქართული კომპანიების მონაწილეობით გაიმართა.ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური და ორგანიზაციული მხარდაჭერით, გამოფენაზე ქართული ღვინის მწარმოებელი 23 კომპანია იყო წარმოდგენილი.ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, სამდღიანი გამოფენის ფარგლებში, ქართული ღვინის კომპანიების წარმომადგენლებმა  შეხვედრები  პარტნიორებთან და პოტენციურ იმპორტიორებთან გამართეს.ქართული ღვინის ცნობადობისა და ექსპორტის ზრდის მიზნით, ძალიან მნიშვნელოვანია ქართული ღვინის მსგავსი  მასშტაბური წარდგენა ქვეყანაში, რომელიც საქართველოსთვის ერთ-ერთი სტრატეგიული ბაზარია; ჩინეთი ქართული ღვინის ექსპორტიორი ქვეყნების ხუთეულში შედის.შეგახსენებთ, გამოფენა The China Food & Drinks Fair  ჩინეთში 1955 წლიდან ტარდება და  ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი გამოფენაა, რომელსაც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან ყოველწლიურად ათასობით ღვინის მწარმოებელი და  მილიონამდე ვიზიტორი ესწრება.აღსანიშნავია, რომ ჩინეთი ქართული ღვინის ერთ-ერთი გამოკვეთილი სტრატეგიული ბაზარია, სადაც ქართული ღვინის ცნობადობისა და ექსპორტის გაზრდის მიზნით,2013 წლიდან აქტიურად მიმდინარეობს მარკეტინგული კამპანია.მიმდინარე კვირაში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინის მწარმოებელი 10 კომპანია ასევე  მონაწილეობდა ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის გამოფენაში Fine Wine Hotel Exhibition.
თხილის კადასტრში ბაღების რეგისტრაციის ვადა 30 აპრილის ჩათვლით გაგრძელდა
მეთხილე ფერმერებმა, სახელმწიფო პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად, თხილის კადასტრში ბაღების რეგისტრაცია 2025 წლის 30 აპრილის ჩათვლით უნდა მოახდინონ. ამის შესახებ ინფორმაციას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ავრცელებს.უწყების ცნობით, თხილის კადასტრის სამუშაო ჯგუფის წარმომადგენელთა სოფლებში ვიზიტი დაგეგმილია შესაბამისი გრაფიკით. უახლოესი ერთი კვირის  გრაფიკის შესახებ ინფორმაცია, კონკრეტული რეგიონის, სოფლისა და ვიზიტის თარიღის მითითებით, ხელმისაწვდომია სოფლის განვითარების სააგენტოს ვებგვერდზე,  აღნიშნული  ინფორმაცია  განახლებადია ყოველ პარასკევს."აუცილებელია თხილის კადასტრში თხილის ბაღების რეგისტრაციის პროცედურის გავლა მაშინაც კი, თუ გასულ წელს მონაწილეს უკვე დარეგისტრირებული აქვს თხილის ბაღი.სუბსიდიის მისაღებად,  საქართველოს მოქალაქე,  ფიზიკურ პირს საკუთრებაში ან/და ფაქტობრივ მფლობელობაში  უნდა გააჩნდეს თხილის ბაღი ჯამურად არანაკლებ  0.2 ჰა არაუმეტეს 3 ჰა.  სუბსიდიის მოცულობა განისაზღვრება 500 ლარით  1 ჰა თხილის ბაღზე გადაანგარიშებით.პროგრამაში ჩართულ პირებზე სუბსიდია გაიცემა ლიბერთი ბანკის  აგრობარათზე შესაბამისი ქულების დარიცხვით. ქულების დარიცხვა მიმდინარე წლის აპრილის თვიდან  ეტაპობრივად დაიწყება.  სპეციალიზებულ აგრო მაღაზიებში დარიცხული  ქულების გამოყენების ბოლო ვადაა 2025 წლის 31 აგვისტო.პროგრამის შესახებ დეტალური ინფორმაცია განთავსებულია სოფლის განვითარების სააგენტოს ვებგვერდზე -  www. rda.gov.ge,"-აღნიშნულია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
"ფერმერების დიდი ნაწილი სეტყვის საწინააღმდეგო ბადეების დამონტაჟებისგან თავს მაღალი ღირებულების გამო იკავებს" - კომპანია "აგრობადე"
ფერმერების დიდი ნაწილი სეტყვის საწინააღმდეგო ბადეების დამონტაჟებისგან თავს მაღალი ღირებულების გამო იკავებს, - ამის შესახებ სეტყვის საწინააღმდეგო ბადეების მწარმოებელი კომპანია „აგრობადეს“ დამფუძნებელმა ავთანდილ მაისურაძემ "ბიზნესპარტნიორთან" განაცხადა.მისივე შეფასებით, ბაზარზე მოთხოვნა არის, თუმცა კომპანიის გაყიდვები წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, დაახლოებით, 40%-ით შემცირდა. კომპანიის დამფუძნებელი აღნიშნულის მიზეზად სისტემის მაღალ ღირებულებას ასახელებს."ვისაც ჰქონდა ბადეების დამონტაჟების ფინანსური შესაძლებლობა უკვე დაამონტაჟა. ფერმერებს სურვილი აქვთ, რომ აღნიშნული სისტემა ნაკვეთებში დააყენონ, თუმცა მთავრობის მხრიდან დაფინანსების გაზრდას ელოდებიან. დღეს, მთავრობის მხრიდან მხოლოდ 10%-ით ფინანსდება აღნიშნული მიმართულება. ვვარაუდობ, რომ თუ დაფინანსება 30%-მდე მაინც გაიზრდება ჩვენი კომპანიის გაყიდვები გაოთხმაგდება. ფერმერებმა აღნიშნულ საკითხზე უკვე მიმართეს შესაბამის უწყებას და საკითხის გადაწყვეტის მოლოდინში არიან", - აცხადებს ავთანდილ მაისურაძე.კომპანიის დამფუძნებლის განცხადებით, ამ ეტაპზე სეტყვის საწინააღმდეგო ბადეების დამონტაჟების ღირებულება 1 ჰა-ზე 60 000 ლარს შეადგენს.ცნობისთვის,  "აგრობადეს", რომელიც USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამის მხარდაჭერით გაიხსნა, ამჟამად, დღეში 10 000 კვ.მეტრი სეტყვის საწინააღმდეგო ბადის წარმოება შეუძლია. საწარმო ჯერ გაფართოებას და ადგილობრივ ბაზარზე არსებული მოთხოვნის სრულად დაკმაყოფილებას გეგმავს, სამომავლოდ კი - პროდუქციის ექსპორტიც განიხილება.bp.ge
Loladze Family Winery-მა ავსტრალიაში პირველი ექსპორტი განახორციელა
Loladze Family Winery-მა ავსტრალიაში პირველი ექსპორტი განახორციელა, - ამის შესახებ Loladze Family Winery-ის დამფუძნებელმა ერეკლე ლოლაძემ "ბიზნესპარტნიორთან" განაცხადა.მისივე ინფორმაციით, ავსტრალიაში ღვინო სულ ცოტა ხნის წინ გაიგზავნა, ჯერ გზაშია და დანიშნულების ადგილზე ამ დროისთვის არ ჩასულა."ჩვენი ღვინოები "8000 მოსავალის" გერმანიის ფილიალში და ახლა უკვე ავსტრალიაშიც იყიდება. რაც შეეხება ადგილობრივ ბაზარს - ჩვენი ღვინის რეალიზაცია ძირითადად ადგილობრივ ბაზარზე, "8000 მოსავალში" ხდება. ღვინოზე მოთხოვნა ბოლო სამი თვის განმავლობაში, შეიძლება ითქვას, რომ განახევრდა. სარეალიზაციო ობიექტიდან პროდუქციის დამატებაზე თვეზე მეტია მოთხოვნა არ ყოფილა", - აცხადებს ერეკლე ლოლაძე. როგორც მეღვინეობის დამფუძნებელი აღნიშნავს, შემცირებული გაყიდვების ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი ბოლო დროს ქვეყანაში განვითარებული მოვლენებია. ცნობისთვის, Loladze Family Winery მცხეთის რაიონში, სოფელ მისაქციელში მდებარეობს. მეღვინეობა ყურძენს სხვადასხვა რეგიონიდან იბარებს და საშუალოდ, 5-მდე სახეობის ღვინოს აწარმოებს. bp.ge
ჯუჯა ბალი, ჯუჯა ქლიავი, კაკალი, ატამი - ნერგები, რომელიც წელს ყველაზე მოთხოვნადია
სანერგე მეურნეობაში მიმართვიანობა გაზაფხულის დადგომის პარალელურად გააქტიურდა. როგორც "ბიზნესპარტნიორის" გამოკითხული მეურნეობებში აცხადებენ,  ნერგებზე მოთხოვნა წლიდან წლამდე ორმაგდება.  რაც შეეხება ყველაზე მოთხოვნად ნერგებს, ჩამონათვალი დიდია, თუმცა, TOP სამეულში ჯუჯა ბალი, ჯუჯა ქლიავი და კაკალია, საკმაოდ მოთხოვნადია ატმის ნერგიც. სანერგე მეურნეობა “პლანტარეას” გენერალური დირექტორი გუჯა ჭონიშვილი  “ბიზნესპარტნიორთან” აცხადებს, რომ ამჟამად ყველაზე დიდი მოთხოვნა ატმის ნერგზეა. მისივე ინფორმაციით, 1 ატმის ნერგის ღირებულება 6-7 ლარს შეადგენს.“ძირითადად, ხეხილის ნერგები გამოგვყავს, თუმცა მცირე რაოდენობით დეკორატიული ნერგებიც გვაქვს. ატმის გარდა მაღალი მოთხოვნაა ქლიავისა და ტყემლის ნერგებზე. მათი ღირებულება 6-7 ლარია”, - აცხადებს გუჯა ჭონიშვილი. გარდა ამისა, “ბიზნესპარტნიორი” სხვა სანერგე მეურნეობასაც ესაუბრა, სადაც ყველაზე მოთხოვნადი ჯუჯა ბლის ნერგია. კერძოდ, “ტყვიავის სანერგე მეურნეობის” დამფუძნებლის ხათუნა კურტანიძის ინფორმაციით, ყველაზე მოთხოვნადია ჯუჯა ბლის, ქლიავისა და კაკლის ნერგები, რომელთა ღირებულება 10-15 ლარს შეადგენს.მისივე ინფორმაციით, გასულ წელს ნუშისა და ლურჯი მოცვის ნერგებზე იყო მოთხოვნა, რომელიც წელს შემცირებულია. რაც შეეხება აღნიშნული ნერგების ფასებს - ლურჯი მოცვი 15 ლარი ღირს, ხოლო ნუში 3-4 ლარი.bp.ge